Amatérský fotbalový klub TIŠNOV

Článek

ÚSPĚŠNÁ SEZÓNA TIŠNOVSKÝCH FOTBALISTŮ - ČLÁNEK TN

3.7.2024 - Sája

Úspěšná sezóna fotbalistů AFK Tišnov

POSTUP MUŽŮ DO KRAJSKÉHO PŘEBORU

Článek TN 07-08/2024 Václav Seyfert starší - redaktor TN

Jednu z nejúspěšnějších sezón v novodobé historii mají za sebou fotbalisté AFK Tišnov. Hned tři jeho kolektivy vyhrály své soutěže a postoupily pro příští ročník do vyšší třídy, přičemž nepochybnou třešničkou na dortu je prvenství A–družstva mužů v I. A třídě, což znamená účast v krajském přeboru 2024/25, který by se po změně názvosloví soutěží FAČR měl nově nazývat 5. liga.

Do jarní části I. A třídy vstoupili tišnovští fotbalisté z 2. místa se stejným počtem bodů, jakými disponovaly vedoucí Kohoutovice. Začátek sice přinesl rozpačitou remízu se Žebětínem v utkání, v němž Tišnovští vedli už 2:0, nicméně pak přišla dvě vítězství a důležité utkání s Moravským Krumlovem, které skončilo 2:2 a přineslo asi nejlepší duel jarní části. „Byl to nádherný fotbalový zápas,“ vzpomíná předseda AFK Štěpán Pilný, „hrálo se náběhově, po zemi, do stran. Také rozhodčí, kteří pravidelně pískají krajský přebor, oba týmy chválili, že šlo o naprosto nadstandardní utkání.“ Celky ze špičky tabulky i pak převážně plnily úlohu favorita, až došlo ke zlomu začátkem května ve 23. kole. Kohoutovice podlehly doma Ivančicím a Tišnov naopak zvítězil v Rajhradě.

První příčku si měl AFK upevnit v následujícím klíčovém duelu právě proti Kohoutovicím na domácím hřišti na Ostrovci. Soupeř si přivezl kotel svých příznivců, odkojených hokejovou Kometou, kteří mlátili do bubnů, hráli, skandovali a vypouštěli světlice, ale vše se odehrávalo naprosto korektně a přispělo to k výborné atmosféře zápasu. Tentokrát naopak fotbal příliš pohledný nebyl, obě mužstva se snažila vše ubojovat, hrálo se silově a byla tam nervozita, která přinesla i žluté a červenou kartu. V průběhu prvního poločasu zde došlo k situaci, která jako by symbolizovala, jak moc chtěli tišnovští fotbalisté uspět. V jedné srážce se domácí kapitán Jan Gryc vážně zranil na hlavě, ale ještě dohrál obětavě úvodní půli a za každou cenu chtěl pokračovat v zápase i po přestávce, místo hřiště jej ale funkcionáři nasměrovali do nemocnice a ukázalo se, že hrál s dvakrát zlomenou čelistí a nejspíš i s doprovodným otřesem mozku. „Za mne to byl naprostý hrdina,“ hodnotí to Štěpán Pilný. Šťastným gólem a i přes neproměněnou penaltu Tišnov v utkání zvítězil 1:0 a zadělal si tak na úspěch, který už ve zbytku soutěže nepromarnil. Definitivní razítko na postup dalo střetnutí předposledního kola s Vilémovicemi (4:1), teprve v samotném závěru soutěže utrpěl Tišnov v Soběšicích jedinou jarní porážku, která už nemohla na prvenství nic změnit.

„Asi pět kol před koncem jsem se sešel s trenérem Romanem Drgou,“ komentuje dále postup Štěpán Pilný, „který viděl svoje budoucí působení v klubu jasně – s tím, že pokud se nepostoupí, musí u týmu po čtyřech letech skončit. Vysvětloval jsem mu, že nerozděluju výsledek na postup a nepostup, ale na úspěšnou nebo neúspěšnou sezónu a v mých očích už v té chvíli bylo jasné, že sezóna bude úspěšná, protože v závěru už může rozhodnout cokoliv – vyloučení, penalta, zranění, jeden nezvládnutý zápas. Takže ten postup byl vlastně k té úspěšné sezóně jen takový bonus a nebylo nikde striktně dáno, že to právě takhle musí být.“ I díky tomuto bonusu tedy trenér Drga podle očekávání pokračuje a už teď řeší, jak bude kádr v následujícím ročníku pokračovat. Navíc si k sobě shání nového asistenta, protože ten stávající, Jiří Klíma, z rodinných důvodů na této pozici u družstva končí. Vstup nové persony do trenérského týmu může být jedním z impulzů, který kolektiv nepochybně potřebuje. Dalším takovým

mohou být případné příchody některých nových zkušených fotbalistů, kteří již byli osloveni, ale řešit v tuto chvíli jména by bylo předčasné. Problémem každopádně bude, že dosavadní klíčový hráč týmu Kevin Babička je rozhodnut si na nějaký čas od fotbalu odpočinout a hrát i nadále prozatím nemá v úmyslu.

„Neočekávám, že bychom se vyšší třídy měli bát, není důvod,“ říká k tomu Štěpán Pilný. „Ten krajský přebor zase není skokově jinde – ano, přistoupíme k tomu s respektem, ale i se sebevědomím. Jít do vyšší soutěže s tím, že ji budeme jen zachraňovat, takhle to v hlavě nemám. Každý říká, že by chtěl kopat takový ten klidný střed tabulky. Já bych chtěl, aby si to kluci prostě vyzkoušeli proti kvalitnějším soupeřům a uvidíme, na co budou mít – já doufám, že to minimálně zvládnou na ten střed. Důležité je, aby kádr byl dost široký a i přes výpadky třeba pro zranění zůstával kvalitní. Už teď byla lavička docela silná, našlapaná a když trenér na hřiště po 60. minutě poslal nové kluky z lavičky, oni ten zápas lámali. To bych si přál, aby zůstalo.“

Jedním z velkých cílů, který si klub pro letošní sezónu dal a taky jej splnil, byl postup družstva starších žáků do krajského přeboru. Tým vedený Janem Herinkem, tvořený řadou hráčů silného ročníku 2009, hned v úvodu jara porazil doposud vedoucí Znojmo 6:1 a i přes peripetie s porážkou od Sparty Brno nakonec první pozici uhájil až do samého konce s bilancí 22 výher, 1 remíza a 3 porážky. Protože soutěže žactva jsou provázány, automaticky tím postupují i mladší žáci, kteří jinak skončili ve své soutěži také vysoko, na třetím místě. Ukázalo se, jak velký význam má pro mladé hráče možnost trénovat celou zimu na umělé trávě, protože pak jsou od těch, kteří se udržují jen v tělocvičnách, viditelně odskočeni. Díky postupům se klubu podařilo splnit nové zpřísněné podmínky pro obhájení existence Sportovního střediska mládeže, jehož kritéria se pravidelně obnovují. Opět tedy shora přijdou jisté finanční prostředky na působení trenérů, kteří mají navíc možnost se dále vzdělávat a zvyšovat svoji kvalifikaci.

Třetím týmem, který v jarní části sezóny 2023/24 dosáhl na postup, je B–družstvo mužů, nazývané pracovně „juniorka“. U něj se prvenství v nejnižší IV. třídě do jisté míry očekávalo, nicméně postup v jakékoliv soutěži je těžká záležitost, takže i tenhle úspěch berme s respektem. Oba vedoucí týmu Libor Dřevěný a Václav Seyfert ml. dávali týmu maximum možného a kvalita hráčů na to, aby se hrála ihned i špička vyšší soutěže, by tam určitě i nadále měla být. Navíc se můžeme těšit na derby zápasy s Deblínem, Drásovem či Lažánkami.

Velmi dobře zvládl svoji sezónu i dorost a po určitou dobu byl dokonce mezi adepty postupu z krajského přeboru do divize. Také tento počin by neměl ve světle ostatních postupujících týmů nezaslouženě zapadnout, stejně jako další rozšíření přípravek, které si kromě okresních soutěží zahrály i krajské turnaje. Shrneme-li tedy vše od nejmenších po postupující muže, lze s klidným svědomím říci, že tišnovský fotbalový klub AFK dosáhl v právě uplynulém ročníku soutěží na nejvýraznější úspěchy minimálně za poslední dobu, za což vedení děkuje všem, kteří se na tom jakkoliv podíleli.

Fotky

| 1 | 2 | 3 | 4 |

Partneři

město Tišnov
OKNOSTYL group s.r.o.
Subterra a.s.
Pivovar Černá Hora
Restaurace Sklep - Tišnov
Fortuna a.s.
EASYCON Solution s.r.o.
Eisberg, a.s.
Gastro Frozen
HAKO CZ spol. s.r.o.
Innogy
KLUKA Elektro
Kontest s.r.o.
Pila Kupka s.r.o.
Stavby Tesař s.r.o.
ZDAR, a.s.

Kalendář

červenec 2024
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Facebook