Amatérský fotbalový klub TIŠNOV

Vojkovice - AFK MUŽI A 3:2 (0:1)

I.A.třída - sobota 28.5.2022 - Vojkovice

1.6.2022 - Sája

Muži proti Vojkovicím na jejich hřišti i přes vedení 2:0 výsledek bohužel (ne)vlastní vinou neudrželi a odjeli s porážkou 2:3.

Herink J.

Schlögl T.       Vít R.  Macura D. ŽK   Sedláček I.

Mašek J.

Kluger M.   Babička K. ŽK   Juříček T.ŽK   ČK     Vejrosta M.

Pilný M.

ČK: 73. Juříček Tomáš

Střídali:

64. Krésa M. za Pilného

Připraveni na střídačce: Klíma, Koumar, Jež

Průběh utkání:

Jeden z hlavních pokynů před utkáním bylo, že se musíme odprostit od všech ostatních vlivů a soustředit se pouze na náš vlastní výkon. Bohužel, jak zápas následně ukázal, ne na vše se dá předem připravit.

V úvodním poločase se hrálo poměrně vyrovnané utkání. Do první příležitosti se dostal Macura, ale hlavou po standartní situaci přestřelil. V 15. min. se po dvou našich chybách uprostřed hřiště dostal před Herinka domácí útočník, ale náš brankář jeho pokus zlikvidoval. Toto byla jediná vyložená příležitost, vyjma standartních situací, kterou domácí v celém utkání měli. Do vedení jsme se dostali ve 25. min., když si před velkým vápnem vyměnili míč Juříček s Babičkou, druhý jmenovaný si kličkou ještě udělal prostor a

střelou z 18 m po zemi na bližší tyč otevřel skóre 0:1. O osm minut později se poprvé, a bohužel nikoliv naposledy, do utkání výrazně vložil hlavní arbitr Jakub Šmíd, když před naším pokutovým územím získal míč Schlögl, ale k údivu všech sudí foukl do píšťalky, a navíc potom ještě ukázal na penaltový puntík. Nařízenou penaltu ovšem domácímu hráči Herink chytil. Na konci poločasu se ještě z levé strany sám před domácího brankáře dostal Sedláček, ale gólman jeho střelu na přední tyč vyrazil na rohový kop.

Ve 48. min. uvolnil Babička Pilného, ten se ve vápně zasekávačkou zbavil domácích obránců a zpětnou přihrávkou našel osamoceného Babičku, který již ze 7 m střelou na zadní tyč neměl problém překonat domácího brankáře podruhé 0:2. O 5 min. později nakopl Herink míč přes celé hřiště, načež se balon domácímu brankáři, zřejmě i vlivem do očí svítícího sluníčka, převalil přes obě ruce, a tak jsme kopali rohový kop. K tomu se postavil Juříček a zakroutil jej přímo branky, domácímu brankáři míč opět propadl mezi rukama a doskákal až k u zadní tyče zcela osamocenému Schlöglovi, který jej pohodlně poslal do sítě. V momentě, kdy míč už byl v síti, se hlavní rozhodčí místo ke středovému kruhu, rozběhl na brankovou čáru, a aniž by předtím pískl do píšťalky, ukázal, že se bude kopat od domácí branky. A tak místo našeho vedení 3:0 v podstatě z protiútoku dostali domácí, po našem faulu, příležitost zahrávat standartní situaci od postranní čáry. Na centrovaný míč nejvýše vyskočil na přední tyči domácí hráč a hlavou překonal Herinka 1:2. V 63. min. domácí rozehrávali rohový kop, který jsme odvrátili, ale na opětovný centr si na malém vápně naskočil zcela volný domácí hráč a hlavou překonal Herinka podruhé 2:2. V 73. min. na hranici domácí šestnáctky chytil na několik vteřin domácí hráč pod krkem zezadu do kravaty Krésu, načež k incidentu přiběhli ostatní hráči a následovala strkanice, po níž byl po druhé žluté kartě vyloučen Juříček. To, kvůli čemu celá situace vznikla, hlavní rozhodčí zcela přešel. I v deseti jsme mohli jít opět do vedení, ale po standartní situaci vykopával míč z brankové čáry domácí obránce. Rozhodnutí tak přinesla 90. min. když jsme po rohovém kopu opět nechali na malém vápně zcela volného hráče a ten hlavou dal na 3:2. Ihned po rozehrávce rozhodčí utkání ukončil.

Zhodnocení: Každé prohrané utkání mrzí, zvlášť pokud obdržíme góly po standartních situacích. Vyloučení hráče pro druhou žlutou kartu za podíl na strkanici mezi hráči je neomluvitelné. Nicméně s ohledem na vývoj utkání, tendenční řízení rozhodčího, neuznaný regulérní gól je částečně pochopitelné. Na naší úrovni děláme fotbal pro radost a s nadšením, užíváme si vítězství, dokážeme prohrát se ctí. Pachuť po utkání ve Vojkovicích ovšem zůstane velmi dlouho, navíc pokud se to děje opakovaně.

Pro dokreslení celé situace přikládáme i zápis o posledním našem utkání hraném ve Vojkovicích dne 12. 10. 2019, které rovněž jako hlavní rozhodčí řídil Jakub Šmíd.

SK Vojkovice - AFK Tišnov 3-0 (1-0)

Branky: 39. Ryšánek, 55. Gerlinger, 59. Chrástek

Sestava:

Herink - Mizerniuc, Dvořák, Klíma, Vít R. - Vejrosta, Papuga, Serafin,Sedláček - Prokopčuk, Schlögl

Střídali: 22. Šmerda (Herink), 61. Pilný M. (Dvořák)

Zápis o utkání:

Dnešní referát bude o něco delší, než bývá obvyklé, ale o dění, které proběhlo ve 2. poločase ve Vojkovicích nelze bohužel úplně pomlčet.

Po minulém utkání na seznam zraněných přibyli Zdražil V. a Babička. M. Maškovi se v sobotu ženil bratr (tímto i my Honzovi gratulujeme) a Seyfert se cestou na utkání stal účastníkem dopravní nehody a proto

ani on nedorazil. Tím se počet absencí v tomto utkání vyšplhal již na číslo 11!!! A tak musel nastoupit každý, kdo byl alespoň trochu schopný hrát, a sestavu jsme museli doplnit dorostenci.

I přesto jsme nezačali vůbec špatně a v úvodní čtvrthodině jsme byli dokonce lepším mužstvem. Následujících 15 minut bylo utkání zcela vyrovnané. Bohužel po 20 minutách přibyl mezi zraněné Herink a v brance ho musel nahradit Šmerda. Do první vyložené příležitosti na obou stranách se ve 30. min. dostal Serafin, ale střelu z ideální pozice z hranice velkého vápna namířil jen do domácího brankáře. Od 30. do 45. min. převzali iniciativu hráči Vojkovic a ve 39. min. se ujali vedení. Vzruch přinesla ještě poslední minuta, kdy se domácí dožadovali penalty, ale kdyby rozhodčí odpískal předchozí jednoznačný útočný faul, tak k této sporné situaci nemuselo vůbec dojít.

Nevím, co proběhlo o poločase v kabině rozhodčích, ale vývoj druhého poločasu si vzali vyloženě do své režie. 46. min. vojkovický hráč si dal míč daleko od nohy a tak mu ho Dvořák ukopl. Domácí hráč samozřejmě pokračoval v běhu a zakopl o Dvořákovu nohu (míč již v tu dobu byl úplně mimo a v žádném případě se nejednalo ani o to, že by Dvořák ukopl míč a současně nebo těsně poté kopl i protihráče). V ten moment pomezní rozhodčí začíná mávat praporkem, hlavní rozhodčí píská a k údivu všech nařizuje trestný kop pro domácí ze 17 m. Následují další dvě jednoznačné situace otočné nebo neodpískané v náš prospěch v blízkosti naší branky. I přesto jsme v této fázi hry mohli vyrovnat, když po odvrácené standartní situaci z poloviny hřiště, vrátil míč do vápna Papuga, ale Vít v dobré pozici hlavičkoval těsně mimo. A pak přišla 55. min. Střelu vojkovického hráče Šmerda vyrazil, aby se následně míč naprosto zřetelně odrazil od ruky domácího hráče a ten pak míč jednoduše doklepával do prázdné branky. Hlavní rozhodčí Jakub Šmíd branku uznává. Následují naše protesty a i domácí hráč Gerlinger se přiznává, že hrál míč rukou (za toto sportovní gestu mu i tímto patří poděkování). V ten moment rozhodčí konstatuje, že ruka byla tedy nastřelená a branku uznává. Ihned následují naše protesty, že dle nových pravidel nemůže být kvůli hraní rukou tato branka uznána, i kdyby se jednalo o ruku nastřelenou. K tomu David Papuga (v loňské sezóně ještě krajský rozhodčí) hlavnímu rozhodčímu cituje přesné znění pravidla. Ten mu odpovídá: „Tato změna pravidla se mi nějak nezdá“ a branku definitivně uznává. Prohráváme 2:0. Škoda, že když už hlavní rozhodčí Šmíd nezná základní pravidla, tak se aspoň nezeptá svých kolegů na lajně (Ryba, Polonec), příp. ti mu to neřeknou sami. Pokud tedy alespoň oni toto pravidlo znají. Asi mají rozhodčí málo školících seminářů, tak to i pro ně zde shrnu.